Bel Kayması

Bel fıtıklarından sonra en sık karşılaştığımız bel sorunlarından biri de bel kaymalarıdır. Adı üstünde bir omurun diğer omur üzerinden öne veya arkaya doğru yer değiştirmesidir.

En çok üç nedenle karşımıza çıkar. Bunlardan biri doğumsal nedenlerden dolayı olan bel kaymalarıdır. Doğumsal olanlarda omurları bir arada tutan arka yapılarda bir takım eksikliklerin, zayıflıkların olması omurun öne ya da geriye doğru kaymasına neden olur. Diğer bir neden travmadır. Bazen trafik kazası, yüksekten düşme gibi büyük travmalarda omurgalar öne veya geriye doğru yer değiştirebilir. Üçüncü neden yaşlılığa bağlı olarak yıpranmayla ortaya çıkan sonradan görülen bel kaymalarıdır.

Hastalar genellikle en çok bel ağrısından şikayet ederler. Ayrıca hastalarda tek veya iki taraflı kalça ağrısı, bacak ağrısı, bacaklarda karıncalanma, yürüme güçlüğü ve yürüme mesafesinin kısalması ve hastalığın daha ileri durumunda ise bacaklarda güçsüzlük oluşur. Belirtiler genellikle dinlenme ile azalır ancak ayakta durma, hızlı yürüme ve aktivite artışı bulguların ortaya çıkmasını sağlar.

En önemli belirti yol yürüme zorluğudur. Hasta belli bir mesafeden sonra dinlenme ihtiyacı duyar.

Her iki bacakta da ağrı olabilir

Belde ağrı hissedilir

Daha ileri evrelerde bacaklarda güç kaybı görülür

Çok ileri evrelerde idrar ve büyük abdest tutamama sorunu yaşanabilir

About the Author :

Leave a Comment

www.whatshelp.io/widget