Bel Kireçlenmesi Tedavisi Antalya

   Halk arasında kireçlenme diye adlandırılan bel kireçlenmesi, aslında eklemlerin aşınması, yıpranması, yapılarının bozulması (deforme) olmasıdır. Bu durumun sonucu olarak, bu duruma bağlı şikayetler ortaya çıkar. Kireçlenmenin temel nedeni genetik kaynaklı olup, yaşamdaki olumsuz faktörler hastalığın erken yaşlarda başlamasına neden olabilir. Bu olumsuz faktörler, örneğin fazla kilolu olmak, aşınmış, yıpranmış eklemlere çok fazla yük binmesi gibi, ağır kaldırma, zorlayıcı sportif aktiviteler gibi etkenler eklemlere yük bindirdiği için kireçlenmenin hızlanması ve şiddeti artar.

Bel bölgesindeki omurga kemiği ve omurların arka kısmında birbirine bağlama görevi üstlenen eklemler bulunmaktadır. Bu eklemler, aşırı zorlanma sonucunda yıpranır ve zamanla aşınır. Bunun sonucunda eklemler sinirlere baskı uygular ve böylece kişiler hareket etmekte zorlanmaya başlar. Bölgesel ağrılar oluşur. Diskler arasında da sertleşme, yıpranma ve su kaybı oluşur. Diskler arasında da sinir sıkışması oluşur ve böylece ağrılarla birlikte bel kireçlenmesi oluşur.

Bel kireçlenmesi tedavisinde hastanın şikayetlerine göre tedavi seçeneği uygulanır. Hasta belinin hangi bölgesinde ağrı hisseder ise tedavi buna yönelik yapılır. Kısıtlanan hareketlerin açılması için manuel terapi uygulanır. Manuel Terapi kelime anlamı olarak, el ile yapılan tedavi demektir. Özellikle sertleşmiş, deforme olmuş ve hareketi kısıtlanmış eklemleri açmak, sertleşmiş bölgeleri yumuşatmak için manuel terapi yöntemi kullanılır. Bunun yanı sıra, sinir sıkışmasının oluşumu önlenir, sıkılaşmış bağlar ve dokular gevşetilir, hareket açıklığı sağlanır ve hastanın günlük yaşamı daha aktif hale getirilir. Muayene sonrası yapılacak tedavinin niteliğine ve uzunluğuna karar verilir. Genellikle bir kaç seansta bel kireçlenmesi kaynaklı bel ağrıları tedavi edilir.

About the Author :

Leave a Comment

www.whatshelp.io/widget